Н. В. Гоголь "Мертві душі"
Жанр :поема (роман, роман - поема, прозова поема)
Мова оригіналу: російська
Дата написання: 1835
Дата першої публікації: 1842
Сюжет
Перший том
Книга розповідає про пригоди Павла Івановича Чичикова, головного героя поеми, колишнього колезького радника, що видає себе за поміщика. Чичиков приїжджає в неназване містечко, якийсь губернський "місто N", і негайно намагається увійти в довіру до всіх скільки-небудь важливих мешканців міста, що йому успішно вдається. Герой стає вкрай бажаним гостем на балах і обідах. Городяни неназваного міста не здогадуються про справжні цілі Чичикова. А мета його полягає в скуповуванні або безоплатному придбанні померлих селян, які за переписом ще значилися як живі у місцевих поміщиків, і подальшому оформленні їх на своє ім'я як живих. Про характер, минулого життя Чичикова і про його подальші наміри щодо «мертвих душ» розповідається в останній, одинадцятому розділі.
Чичиков будь-якими способами намагається розбагатіти, домогтися високого соціального статусу. У минулому Чичиков служив у митниці, за хабарі дозволяв контрабандистам безперешкодно переправляти товари через кордон. Однак посварився з спільником, той написав на нього донос, після чого афера розкрилася, і обидва опинилися під слідством. Спільник потрапив у в'язницю, а Чичиков, застосувавши всі виверти свого розуму, всі колишні зв'язки і давши хабарі потрібним людям, обробив справу таким чином, що і відставлений був не з таким безчестям, як товариш, вивернувся з-під кримінального суду і навіть зумів приховати частину грошей.
Другий том
Глави цього тому є робочими, або чорновими версіями, і деякі герої проходять в ньому з різними іменами-прізвищами і віком. Згідно з легендою, Н. В. Гоголь спалив другий том "Мертвих душ", так як вважав це негідним твором.
Третій том
Третій том «Мертвих душ» не був написаний взагалі, але були відомості, що в ньому два героя з другого тому (Тентетников і Улинька) посилаються в Сибір (Гоголь збирав матеріали про Сибіру і Самбірському краї), де і повинно відбуватися дія; туди ж потрапляє і Чичиков[8]. Ймовірно, в цьому томі попередні персонажі або їх аналоги, пройшовши чистилище» другого тому повинні були з'явитися перед читачем якимись ідеалами для наслідування. Наприклад, Плюшкін з скупого і недовірливого маразматика першого тому повинен був перетворитися в благодійного мандрівника, допомагає бідним і своїм ходом потрапив до місця подій. У автора був задуманий чудовий монолог від імені цього героя. Про інших персонажів і подробиці дії третього тому сьогодні невідомо. Відома також реконструкція другого і третього тому, написана Юрієм Авакяном.
Комментариев нет:
Отправить комментарий